یکی دیگر از اقدامات و راهکارهای باطری سازی سیار برای تعمیر و راه اندازی باطری معیوب خودروها، احیای آن است. باطری خودرو برای احیا بسیار ساده هستند زیرا بزرگند و ابزار موجود برای این کار به راحتی در دسترس خواهد بود. احیای باطری توسط باطری سازی سیار می‌تواند عمر آن را طولانی کند، به طوری که نیازی به تعویض مداوم آن نیست. شما می توانید انتظار داشته باشید باطری احیا شده تا 80٪ نیرو و انرژی تازه و جدید گرفته است، بنابراین اگر کاملا عالی نباشد، قطعا برای چندین سال دیگر خوب کار خواهد کرد.

احیای باطری خودرو

مراحل احیای باطری خودروها توسط باطری سازی سیار

در ادامه مقاله مراحل احیای باطری معیوب خودروها توسط باطری سازی سیار معرفی و بررسی می‌شود.

1-آماده سازی باتری

باطری سازی سیار ابتدا باید ترمینال‌های باطری را تمیز کند. اینها به احتمال زیاد خوردگی زیادی را در باطری‌ها ایجاد می‌کنند و توصیه می‌شود قبل از احیای باطری، آنها را تمیز کند. به سادگی از پارچه‌ای با مقداری آب مقطر و جوش شیرین استفاده می‌کند. آب و جوش شیرین را مخلوط می‌کند تا یک خمیر ایجاد شود و سپس آن را روی ترمینال‌ها می‌مالد. پس از اتمام، آن را با مخلوطی از آب و جوش شیرین می‌شوید، سپس آن را پاک می‌کند و می‌گذارد تا خشک شود.

2. بررسی ولتاژ باطری

در مرحله بعد، ولتاژ باطری را با ولت متر خود بررسی می‌کند. ولت متر را به ترمینال‌های باطری وصل می‌کند. اگر کمتر از 12.6v را نشان داد، پس احیای باطری به آن کمک می‌کند. با این حال، اگر 0 ولت مشاهده شد، احتمالا باطری به نوعی اتصال کوتاه دچار شده و متاسفانه نیاز به تعویض دارد.

3. خالی کردن باطری

باطری سازی سیار قبل از اینکه این مرحله را ادامه دهد، باید مطمئن شود که از عینک و لباس مخصوص و دستکش استفاده می‌کند. دستکش باید از نظر شیمیایی مقاوم باشد تا اسید باطری آن را نسوزاند. با پیچ گوشتی درپوش ترمینال‌های باطری را بیرون می‌کشد. سپس اسید را در درون سطل می‌ریزد. هنگامی که سلول‌های باطری خالی شدند، می‌تواند باطری خالی را به طور عادی نصب کند. در حدود نیم پیمانه جوش شیرین را داخل سطل بریزد تا اسید باطری قدیمی خنثی شود. هنوز این سطل را خالی نکند، برای مرحله بعدی به آن نیاز دارد.

4- تمیز کردن سلول‌ها

اکنون که سلول‌ها خالی است، وقت آن رسیده است که باطری سازی سیار حدود نیم گالن آب مقطر را با 200 گرم جوش شیرین مخلوط ‌کند. پس از مخلوط کردن، از قیف پلاستیکی برای ریختن آن در هر سلول استفاده می‌کند. پس از پر شدن آن درپوش‌ها را دوباره روی باطری قرار می‌دهد و سپس باطری را تکان می‌دهد تا داخل آن تمیز شود. این کار حدود یک دقیقه یا دو دقیقه طول خواهد کشید و باطری ممکن است بسیار سنگین باشد، بنابراین می تواند در این مرحله آن را راحت انجام دهد.

5. احیای باطری

اکنون که باطری خودروی شما توسط باطری سازی سیار تمیز شده است، زمان آن رسیده که سلول ها را دوباره پر کند. برای این کار از آب مقطر و نمک اپسوم استفاده می‌کند تا الکترولیت ایجاد شود. این کار باعث افزایش ولتاژ و آمپر می‌شود که مورد نیاز باطری است، همچنین سولفات روی صفحه‌های باطری با این کار به آرامی از بین می‌رود. برای ایجاد الکترولیت از نصف پیمانه نمک اپسوم و نصف گالن آب مقطر جوش استفاده می‌کند. آب مقطر جوش را داخل سطل پلاستیکی دوم می‌ریزد. به تدریج نمک اپسوم را اضافه کرده و هم می‌زند تا این دو ترکیب شوند. پس از پاک شدن کامل آب، الکترولیت ایجاد شده که آماده پر کردن سلول‌ها است. دوباره از قیف استفاده می‌کند و الکترولیت را درون هر سلول می‌ریزد. در این زمان باطری سازی سیار باید اطمینان حاصل کند که هر سلول 100٪ پر شده است. پس از پر شدن سلول‌ها، درپوش‌ها را دوباره قرار داده و باطری را برای چند دقیقه تکان می‌دهد. اکنون آماده شارژ شدن است.

6. شارژ باطری مورد استفاده

باطری سازی سیار قبل از شارژ، باید مطمئن شود که درپوش‌ها را جدا کرده است. این اطمینان حاصل می‌کند که الکترولیت گرم نشده و سرریز می‌شود. فشار داخل سلول‌ها مشکل زیادی را به وجود می‌آورد و این آخرین چیزی است که شما می‌خواهید اتفاق بیفتد. اکنون طرف مثبت کابل شارژر باطری را به ترمینال مثبت باطری و طرف منفی کابل شارژر باطری را به ترمینال منفی باطری متصل می‌کند. حال برای شارژ آرام باطری باید حداقل یک روز و نیم آن را رها کنید.

7-تست باطری

در انتها باطری سازی سیار باید با ولت متر باطری را آزمایش کند. اگر در ولت متر عدد 12.43v یا بیشتر را مشاهده کند، باطری خوب است. اگر هنوز بیش از 12.43v مشاهده نشد، نگران نباشید زیرا شارژ آن می‌تواند ادامه پیدا کند. در صورت وجود سرریز الکتریسیته، باید دوباره با محلول پر شود و شارژ آن ادامه پیدا کند. پس از 12 ساعت دیگر، باید امیدوار باشید که 12v + را ببیند. اگر باطری سازی سیار دستگاه تست بار باتری دارد، این یک روش خارق العاده برای آزمایش باتری‌های خودرو است. اگر اینگونه نباشد، می‌تواند با استفاده از ولت متر، باطری احیا شده را آزمایش کند. درپوش‌ها را دوباره وصل می‌کند و باطری را داخل ماشین قرار می‌دهد. آن را وصل می‌کند و بدون اینکه خودروی خود را روشن کنید. این کار باعث می‌شود باطری تحت فشار قرار گیرد. باطری سازی سیار چند دقیقه به آن فرصت داده و سپس از ولت متر بخواند. عدد باید 9.6 ولت یا بیشتر باشد. اگر زیر 9.6 ولت باشد، پس از ظرفیت کامل استفاده نمی‌شود و ممکن است لازم باشد مراحل تکرار شود تا اطمینان حاصل کنید که همه کارها به درستی انجام شده است. گزینه دیگر چرخه باطری است. اگر باطری در اولین آزمایش بار از کار بیفتد و زیر 9.6 ولت باشد، باید با تخلیه آن و دوباره شارژ مجدد آن را وارد چرخه کنید. برای این کار باید باطری تحت فشار قرار گیرد و یکی از سریعترین راه‌های تخلیه باطری این است که به سادگی آن را برای مدتی رها کنید. پس از گذشت زمان باطری جدا شده و روند تکرار می‌شود. ممکن است لازم باشد قبل از خواندن عدد 9.6 ولت، چرخه را حدود 4-5 بار تکرار کنید. اما، پس از اتمام، باطری کاملا احیا شده و قابل استفاده می‌شود.

تماس سریع