یکی از اقدامات امداد باطری برای بررسی مشکل خودروی مشتریان و برطرف کردن آنها، بررسی سطح آب باطری است. بررسی سطح آب باطری مسئله مهمی از نگهداری خودرو است که باید هر سال چند بار انجام شود. این بررسی به دو دلیل مهم است: اول، زیرا الکترولیت به طور طبیعی تبخیر می‌شود و دوم، زیرا مقدار کمی در هر بار که باطری شارژ می‌شود، به هیدروژن و اکسیژن تبدیل می‌شود.

بررسی سطح آب باطری

ارزیابی سطح مایعات سلول‌های باطری توسط امداد باطری

1-سطح مایعات را در هر سلول باطری مقایسه کنید.
با نگاه کردن به هر درگاه تعمیرکار امداد باطری میزان الکترولیت هر سلول را جداگانه مشاهده می‌کند. قرار است هر سلول در مقدار مساوی مایع پوشانده شود. اگر آشکارا سطح مایعات برابر نباشد، ممکن است باطری دارای نشتی بوده یا قسمتی از آن ترک خورده باشد. در این صورت نیاز به تعویض باطری است. در صورت عدم وجود نشتی، باطری را به صورت ایمن با آب مقطر پر می‌کند و دوباره طی چند هفته بررسی می‌کند تا ببیند آیا این سطوح یکنواخت شده است یا خیر.

2-تشخیص دهید که سطح الکترولیت کم است.
اگر بخشی از صفحات در معرض هوا باشد، الکترولیت بسیار کم می‌شود. اگر صفحات کاملا با الکترولیت پوشانده نشده باشند، باطری نمی تواند با ظرفیت کامل کار کند. قرار گرفتن صفحات در معرض هوا طی چند روز باطری را خراب می‌کند. اگر الکترولیت فقط در حدود 1/2 اینچ (1 سانتی متر) در بالای صفحه باشد، افزودن آب کافی به باتری فقط برای پوشاندن صفحات ممکن است با ظرفیت کمی کاهش یافته، آن را به حالت سرویس دهی برگرداند. در غیر این صورت، باطری نیاز به تعویض توسط امداد باطری دارد.

3-تشخیص دهید که سطح الکترولیت زیاد است.
سطح بالای الکترولیت می‌تواند در اثر شارژ زیاد ایجاد شود، بنابراین اگر این مورد است، باید دینام خودرو بررسی شود.

 

تمیز کردن باطری و باز کردن درگاه‌ها توسط امداد باطری

در ادامه مقاله مراحل تمیز کردن باطری و باز کردن درگاه‌های توسط امداد باطری معرفی و بررسی می‌شود.
1-باطری را پیدا کنید.
در بیشتر خودروها، امداد باطری برای دسترسی به باطری، فقط کافی است کاپوت آن را باز کند.
2-باطری را تمیز کنید.
امداد باطری قبل از اینکه سطح آب را بررسی کند، هرگونه گرد و غبار یا آشغال‌های بالای باطری و اطراف ترمینال‌های باطری را تمیز می‌کند. این مهم است، زیرا هنگام باز کردن باطری نباید چیزی وارد سلول‌های آن شود. این همچنین مهم است زیرا یک سطح باطری تمیز باعث کندی یا متوقف شدن خوردگی در فلزهای اطراف می شود.

3-درگاه‌ها را باز کنید.
در بالای باطری به طور معمول دو روکش پلاستیکی نیمه مستطیل شکل وجود دارد که برای پلمپ هر درگاه سلول باطری استفاده می‌شود. اینها را می توان با چاقوی پلاستیکی یا پیچ گوشتی باز کرد.
4-تمیز کردن را در صورت لزوم ادامه دهید.
با برداشتن درپوش‌های درگاه ممکن است آلودگی بیشتری در بالای باطری وجود داشته باشد. تمیز کردن را با پاک کردن دور درگاه‌ها با دستمال مرطوب با شیشه شوی ادامه می‌دهد.

باطری به باطری خودرو در محل

تنظیم سطح مایعات توسط امداد خودرو

در ادامه مقاله چگونگی تنظیم سطح مایعات توسط امداد باطری بررسی می‌شود.
1-برای پر کردن سلول‌ها فقط از آب مقطر استفاده کنید.
هر خودروی امداد باطری دارای آب مقطر است. اگر سطح الکترولیت در سلول‌ها کم است، هر سلول را پر می‌کند تا فقط صفحات را بپوشاند. سپس برای شارژ مجدد باطری از یک شارژر باطری استفاده می‌کند، یا فقط با خودرو برای چند روز در حالت عادی رانندگی کنید.

2-اگر باطری ضعیف یا مرده است، از پر کردن کامل سلول‌ها خودداری کنید.
امداد باطری بهتر است برای باطری‌های ضعیف یا مرده آنها را فقط به اندازه کافی پر کند تا صفحات پوشیده شود. هنگامی که یک باطری ضعیف یا مرده شارژ می‌شود، سطح الکترولیت بالا می‌رود، بنابراین باید هنگام شارژ کردن باطری، فضای لازم را برای بالا رفتن سطح ایجاد کند. (این اتفاق برای باتری کاملا شارژ شده رخ نمی‌دهد.) در صورت داغ شدن باطری، سطح الکترولیت نیز می‌تواند افزایش یابد.

3-سطح باطری را تمیز کنید و درگاه‌ها را ببندید.
امداد باطری پس از اینکه اطمینان حاصل کرد که همه مناطق تمیز و عاری از گرد و غبار و آشغال هستند، درگاه تمیز شده را روی باطری قرار می‌دهد. اگر به طور اتفاقی باطری را بیش از حد پر کرد، اما هیچ سرریزی بر روی سطح بالای باطری وجود نداشت، بهترین کار این است که فقط پر کردن را متوقف کند. اگر سرریز باطری در قسمت بالای باطری وجود داشت، باید به یاد داشته باشد که مایع سرریز شده اسید است و اجازه ندهد که با پوست یا لباس خود لمس شود. باید از دستمال یا حوله کاغذی برای تمیز و پاک کردن دور درگاه‌ها استفاده کند. نباید اجازه دهد که دستمال یا حوله‌های کاغذی مرطوب شوند تا در قسمت‌های دیگر خودرو یا هر چیز دیگری چکه کنند.

انجام اقدامات ایمنی و احتیاطی توسط امداد خودرو

1-با پوشیدن عینک ایمنی از چشمان خود محافظت کنید.
الکترولیت موجود در باطری از اسید سولفوریک است، بنابراین بسیار مهم است که هیچ یک از این مایعات به چشم تعمیرکار امداد باطری نرسد، زیرا این امر می‌تواند آسیب قابل توجهی به چشم یا حتی کوری ایجاد کند. 

2-با پوشیدن دستکش یکبار مصرف از دستان خود محافظت کنید.
تعمیرکار امداد باطری باید دستکشی را انتخاب کند که حداقل برای چند دقیقه در برابر اسید سولفوریک مقاومت کند. دستکش‌های لاتکس و وینیل در برابر اسید به مدت طولانی مقاومت نمی‌کنند. اگر از دستکش لاتکس یا وینیل استفاده می‌کنید، بلافاصله بعد از اینکه یک قطره اسید را روی آن مشاهده کردید، دستکش را عوض کنید. دستکش‌های نئوپرن یک ساعت یا بیشتر محافظت می‌کنند. دستکش نیتریل همان نئوپرن نیست. دستکش نیتریل نسبت به لاتکس محافظت کمتری در برابر اسید سولفوریک دارد و نباید از آنها استفاده کرد.

3-از پوست خود محافظت کنید.
تعمیرکار امداد باطری برای پوشاندن هرچه بیشتر پوست، لباس‌های ایمنی با آستین‌های بلند، شلوارهای بلند و کفش‌های جلو بسته و ایمنی می‌پوشد.

4-بدانید اگر الکترولیت پوست شما را لمس کند، چه باید بکنید.
اگر هر قطره الکترولیت و اسید بر روی پوست تعمیرکار امداد باطری بپاشد، سریعا باید آنجا را با آب و صابون بشوید. اگر در هر نقطه احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن بر روی پوست خود کرد، ممکن است قطره ای از الکترولیت روی پوست او پاشیده باشد. فقط یک قطره باعث می‌شود تا احساس سوختگی کند.

تماس سریع