باطری ماشین یکی از عناصر کلیدی در عملکرد بهینه و مناسب خودرو است. این منبع انرژی یکی از پرتعویض ترین قسمت ها در طول عمر یک خودرو است. به طور متوسط طول عمر باطری برای خودروهای مختلف 2 الی 3 ساله است، و دلیل این طول عمر کوتاه پوسیدگی های باطری است. بسیاری از دارندگان خودرو بارها با مساله خوابیدگی باطری مواجه شده اند، و بی شک همه ی آنها باطری به باطری کردن ماشین را برای حل موقت این مشکل انجام داده اند، و 90 درصد آنها در نهایت مجبور شده اند نسبت به تعویض باطری خود اقدام کنند.

باطری ماشین در دو نوع اسیدی و اتمی تولید می شود و بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تنها باطری اسیدی نیاز به نگهداری و مراقبت دارد، و برای اتمی نیازی به هیچ مراقبتی نیست. اما باید به این نکته مهم اشاره نمود که هر دو نوع باطری خودرو نیاز به نگهداری دارند، و هر کدام از آنها شرایط نگهداری خاصی دارند.

باطری ماشین به دلایل مختلفی خراب می شود.  بی شک اگر دلایل خرابی باطری خودرو را بدانیم بهتر می توانیم در نگهداری آن دقت کنیم. در ادامه این متن قصد داریم تعدادی از مهمترین دلایل خرابی باطری خودرو را توضیح دهیم. توصیه داریم تا ادامه متن را مطالعه نمایید.

دلایل خالی شدن باطری ماشین

باطری ماشین به دلایل مختلفی ممکن است تخلیه برقی پیدا کند. این مشکل عمدتا به دلیل استفاده بیش از حد از امکاناتی مثل چراغ ها و کولر رخ می دهد. باطری ماشین به عنوان منبع انرژی الکتریکی ماشین شناخته می شود. این منبع انرژی طول عمری دو الی سه ساله دارد، و به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان بیش از یک سال این محصول را گارانتی نمی کنند. برای اینکه بتوانید از باطری خودرو خود، بهترین طول عمر را دریافت کنید به موضوع چراغ ها اهمیت بدهید. در صورت امکان از چراغ های پرمصرف مثل زنون ها برای خودروی خود استفاده نکنید. همچنین چراغ های مه شکن نیز، همانند چراغ های زنون پر مصرف هستند و تا حد امکان در زمان خاموشی خودرو از آنها استفاده نکنید، و حتی در زمان روشن بودن خودرو نیز، فقط در زمان مه و شرایط ضروری با آنها کار کنید. این چراغ ها می توانند به اندازه کولر به باطری خودروی  شما فشار وارد کنند. باطری خودرو در زمان استارت خوردن ماشین فشار زیادی را متحمل می شود. به همین دلیل توصیه می شود که در زمان استارت زدن خودرو، قسمت های پرمصرف مثل چراغ های بزرگ را به هیچ وجه روشن نکنید. این کار در صورت تدوام می تواند باعث خالی و خراب شدن باطری ماشین شما شود.

باطری ماشین همچنین ممکن است به دلیل اشکال در سیستم شارژ خودرو دچار خرابی و تخلیه شود. زمانی که دینام ولتاژ کافی را تولید نکند، این عامل باعث می شود با اولین استفاده از چراغ ها، کولر و غیره، خودرو متوقف شود و دیگر استارت نخورد. همچنین خراب بودن دیود دینام نیز عامل مهمی در تخلیه شدن باطری ماشین است. این قطعه اگر خراب باشد باعث می شود که حتی در زمان خاموشی خودرو، برق ماشین تخلیه شود.

باطری ماشین به دلیل کهنگی نیز می تواند تخلیه شود. اگر باطری خودروی شما عمری بیش از سه سال داشت و به یکباره تخلیه شد، کم کم باید به فکر تعویض آن باشید. زیرا در صورت شارژ مجدد نیز نمی توان از آن انتظار بازدهی مناسب را داشت.

دلایل ترکیدن و جوش آمدن باطری ماشین

باطری ماشین زمانی دچار ترکیدگی می شود که بیش از حد داغ شده باشد. باطری خودرو به دلایل مختلفی ممکن است جوش آمده و دچار ترکیدگی و در نتیجه از کار افتادگی شود. این منبع الکتریکی ممکن است به دلیل اتصال دو قطب مثبت و منفی آن دچار ترکیدگی شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کلکتور سیم پیچ دینام دچار کثیفی شود. همچنین خرابی دینام گاهی باعث می شود که باطری ماشین شما بیش از حد شارژ شود، و این باعث می شود اسید سطح داخلی بخار شده و باطری داغ و دچار ترکیدگی شود.

باطری ماشین همچنین می تواند به دلیل مشکلات داخلی خود باطری نیز دچار خرابی و در نتیجه جوش آمدن و ترکیدگی شود. به همین دلیل توصیه می شود برای جلوگیری از این مشکلات به صورت دوره ای باطری خود را بررسی نمایید و اگر باطری از نوع اسیدی باشد این امر مهمتر می شود. یکی از مشکلات باطری ها مسدود شدن دریچه بخار اسید است. اگر این دریچه مسدود شود بخار حاصل از اسید در داخل باطری تجمع می کند، و این باعث ترکیدگی باطری می شود.

باطری ماشین محصولی است که آن را می توان با برندهای مختلفی در بازار مشاهده نمود. همیشه برای خرید باطری ماشین از برندهای محبوب و معتبر خرید کنید. باطری ماشین ارزان قیمت برندهای ناشناس، قطعا محصولی دارای کیفیت پایین و عمر ناچیز است. توصیه می شود برای خرید باطری های ارزان هم از برندهای معتبر خرید کنید. قیمت باطری ماشین صبا باتری و برنا نسبت به دیگر برندها مناسب است، می توانید برای خرید باطری ماشین ارزان قیمت از این برند خرید نمایید.

باطری ماشین اگر از نوع اسیدی باشد باید به صورت دوره ای میزان آب و اسید آن بررسی شود. همچنین سوراخ شدن درب باطری خودرو، و همچنین رسوبات ایجاد شده می توانند قدرت باطری را تخلیه کرده و باعث جوش آمدن و ترکیدگی آن شود.

انتخاب نامناسب و نصب غیر اصولی عامل مهم خرابی باطری ماشین

باطری ماشین دارای توان مشخصی است و به همین دلیل برای هر خودرویی متفاوت است. برای انتخاب باطری خودرو ابتدا از آمپر دینام خودروی اطلاع یابید و سپس برای خرید باطری اقدام کنید. بهترین کار پس از خرابی باطری این است که از یک مرکز معتبر درخواست تعویض باتری ماشین در محل بدهید. در این صورت آنها یک باطری استاندارد برای شما آورده و با نصب اصولی، بابت کیفیت درست آن به شما ضمانت می دهند. اگر به صورت شخصی نیز نسبت به خرید باطری اقدام کردید در نصب آن مواردی مثل بستن اتصال های مثبت و منفی در جای درست دقت کنید. اشتباه در این مورد می تواند باعث ایجاد اتصالی در باطری و ترکیدن آن شود. همچنین بست ها باید محکم و اصولی بسته شوند تا در تکان های ناشی از ماشین قطع نشوند. قطع شدن بست ها موجب شارژ نشدن باطری ماشین و تخلیه آن می شود.

تعویض باتری خودرو
خدمات باتری ماشین
تماس سریع